چهارشنبه, 15 مرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۲:۲۷
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۳/۱۹ 
  • کد خبر : ۲۷۸۶
یاداشتی به مناسبت هفته محیط زیست
در آموزه‌های دینی، سیره نبوی ودستورات بزرگان دین اسلام به حفاظت و حراست از محیط زیست ومنابع طبیعی به تأکید زیادی شده است؛ هرگونه تخریب و آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت، آلوده کردن آب، خاک و هوا، ، بهره برداری غیر اصولی وسوء استفاده از این منابع از بزرگترین منکرات محسوب می‌شود.

به قلم هاجر شاهانی  مسئول روابط عمومی شهرداری چغادک

یاداشتی به بهانه هفته محیط زیست

*در آموزه‌های دینی، سیره نبوی ودستورات بزرگان دین اسلام به حفاظت و حراست از محیط زیست ومنابع طبیعی به تأکید زیادی شده است؛ هرگونه تخریب و آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت، آلوده کردن آب، خاک و هوا، ، بهره برداری غیر اصولی وسوء استفاده از این منابع از بزرگترین منکرات محسوب می‌شود.

*امروز عملکرد خود در حوزه حفاظت از محیط زیست در طی یک سال گذشته مرور می کردم ،این عملکرد نه به عنوان عملکردی سازمانی یا اداری ،بلکه عملکرد من به عنوان شهروند یک شهر،کارمند یک اداره ،مادر یک خانواده است با خود مرور می کنم قول هایی را که به خود دادم در حفظ و حراست از محیط زیست و  بررسی می کنم که چقدر به تعهدات خود در مقابل این گنجینه و میراث ارزشمند عمل نموده ام،میراثی که من فکر می کنم گذشتگانمان در حفاظت از آن موفق تر بودند،این جمله کوتاه خیلی ساده و دلنشین است : «شهر ما، خانه ما» اگر هر نفر از ما  فقط به همین شعار زیبا عمل می کردیم شاید بتوانستیم اثرات مثبت آن را در جامعه به چشم بدیدیم و امروز شاهد محیط زیستی سالم تر و پویا تر بودیم .می دانم که همه می دانیم که چقدر حال محیط زیست مان ،حال زمین و آسمانمان،حال طبیعت و هر آنچه از گیاه و جانور در آن است بد است و بدتر اینکه این بدی حال محیط زیست تاثیر مستقیم بر روی بدی حال ما دارد و هنوز هر روز ما اسرار به بدتر شدن حال محیط زیست و حال خودمان داریم ،

نمی دانم چرا  هنوز محیط زیستمان را با زباله بد نما می کنیم؟ چرا وقتي به مسافرت و تفریح مي رويم به جاي گل و سبزه، کيسه هاي پلاستيکي،ظروف یکبار مصرف تمام دشت ها و پارک ها  را پوشانده است؟چرا به حریم جانوران تجاوز می کنیم ؟ چرا در طبیعت آتش روشن و آن خاموش نمی کنیم و چرا ،چرا ....... چرا با وجود تلاش رفتگران طبيعت، ماموران شهرداري و علاقمندان به طبيعت هنوز «زباله» به عنوان يک معضل کليدي شناخته مي شود؟

پاسخ به این پرسش ها و صدها پرسش دیگر  به طور حتم ریشه در عوامل مختلفی دارد  از جامعه شناسی تا اقتصاد و مهمترین آن به نظر من ریشه در  فرهنگ ما دارد.

اما با علم به همه این ها من  'چه باید بکنم ؟'من به عنوان یک زن در خانه،مادر یک کودک،کارمند یک اداره،شهروند یک شهر برای بهتر شدن این شرایط  چه باید بکنم ؟و تا کنون چکار کرده ام.چگونه می توان به بهتر شدن حال زمین و آسمان کمک کنم و آن را هدیه دهم به فرزندان خود و فرزندان تمام سرزمینم.

نیک می دانم نهادهای دولتی به دلیل معضلات و مشکلات بسیار زیاد و البته فقدان نیرو، بودجه و امکانات، به تنهایی قادر به حل مشکل زباله نیستند و لازم است همه شهروندان با درک اهميت و جايگاه موضوع «مسئوليت اجتماعي» در قبال شهر و محله اي که در آن زندگي مي کنند آستين بالا بزنند و به ياري محيط زيست و شهرداري ها بيايند.

و نیز خوب می دانم که یکی از بزرگترین هزینه های تحمیلی برای شهرداری ها «حمل و نقل» زباله و پسماندهاي توليدي شهروندان است، اگر من بتوانم به عنوان یک شهروند در کاستن از اين هزينه به شهرداری شهرم کمک کنم شاید او نیز بتواند به مبلمان شهري، زيباسازي و گسترش فضاي سبز شهرم کمک بیشتری نماید. و به تجربه به من ثابت شد اين امر نيز با کاستن از حجم زباله توليدي، تفکيک از مبدا و آموزش امکانپذير است.

من اگر انتظار زیست