Monday, July 13, 2020
  • time : 12:2:27
  • Date : Mon Jun 08, 2020
  • news code : 2786
یاداشتی به مناسبت هفته محیط زیست
در آموزه‌های دینی، سیره نبوی ودستورات بزرگان دین اسلام به حفاظت و حراست از محیط زیست ومنابع طبیعی به تأکید زیادی شده است؛ هرگونه تخریب و آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت، آلوده کردن آب، خاک و هوا، ، بهره برداری غیر اصولی وسوء استفاده از این منابع از بزرگترین منکرات محسوب می‌شود.

به قلم هاجر شاهانی  مسئول روابط عمومی شهرداری چغادک

یاداشتی به بهانه هفته محیط زیست

*در آموزه‌های دینی، سیره نبوی ودستورات بزرگان دین اسلام به حفاظت و حراست از محیط زیست ومنابع طبیعی به تأکید زیادی شده است؛ هرگونه تخریب و آسیب رساندن به محیط زیست و طبیعت، آلوده کردن آب، خاک و هوا، ، بهره برداری غیر اصولی وسوء استفاده از این منابع از بزرگترین منکرات محسوب می‌شود.

*امروز عملکرد خود در حوزه حفاظت از محیط زیست در طی یک سال گذشته مرور می کردم ،این عملکرد نه به عنوان عملکردی سازمانی یا اداری ،بلکه عملکرد من به عنوان شهروند یک شهر،کارمند یک اداره ،مادر یک خانواده است با خود مرور می کنم قول هایی را که به خود دادم در حفظ و حراست از محیط زیست و  بررسی می کنم که چقدر به تعهدات خود در مقابل این گنجینه و میراث ارزشمند عمل نموده ام،میراثی که من فکر می کنم گذشتگانمان در حفاظت از آن موفق تر بودند،این جمله کوتاه خیلی ساده و دلنشین است : «شهر ما، خانه ما» اگر هر نفر از ما  فقط به همین شعار زیبا عمل می کردیم شاید بتوانستیم اثرات مثبت آن را در جامعه به چشم بدیدیم و امروز شاهد محیط زیستی سالم تر و پویا تر بودیم .می دانم که همه می دانیم که چقدر حال محیط زیست مان ،حال زمین و آسمانمان،حال طبیعت و هر آنچه از گیاه و جانور در آن است بد است و بدتر اینکه این بدی حال محیط زیست تاثیر مستقیم بر روی بدی حال ما دارد و هنوز هر روز ما اسرار به بدتر شدن حال محیط زیست و حال خودمان داریم ،

نمی دانم چرا  هنوز محیط زیستمان را با زباله بد نما می کنیم؟ چرا وقتي به مسافرت و تفریح مي رويم به جاي گل و سبزه، کيسه هاي پلاستيکي،ظروف یکبار مصرف تمام دشت ها و پارک ها  را پوشانده است؟چرا به حریم جانوران تجاوز می کنیم ؟ چرا در طبیعت آتش روشن و آن خاموش نمی کنیم و چرا ،چرا ....... چرا با وجود تلاش رفتگران طبيعت، ماموران شهرداري و علاقمندان به طبيعت هنوز «زباله» به عنوان يک معضل کليدي شناخته مي شود؟

پاسخ به این پرسش ها و صدها پرسش دیگر  به طور حتم ریشه در عوامل مختلفی دارد  از جامعه شناسی تا اقتصاد و مهمترین آن به نظر من ریشه در  فرهنگ ما دارد.

اما با علم به همه این ها من  'چه باید بکنم ؟'من به عنوان یک زن در خانه،مادر یک کودک،کارمند یک اداره،شهروند یک شهر برای بهتر شدن این شرایط  چه باید بکنم ؟و تا کنون چکار کرده ام.چگونه می توان به بهتر شدن حال زمین و آسمان کمک کنم و آن را هدیه دهم به فرزندان خود و فرزندان تمام سرزمینم.

نیک می دانم نهادهای دولتی به دلیل معضلات و مشکلات بسیار زیاد و البته فقدان نیرو، بودجه و امکانات، به تنهایی قادر به حل مشکل زباله نیستند و لازم است همه شهروندان با درک اهميت و جايگاه موضوع «مسئوليت اجتماعي» در قبال شهر و محله اي که در آن زندگي مي کنند آستين بالا بزنند و به ياري محيط زيست و شهرداري ها بيايند.

و نیز خوب می دانم که یکی از بزرگترین هزینه های تحمیلی برای شهرداری ها «حمل و نقل» زباله و پسماندهاي توليدي شهروندان است، اگر من بتوانم به عنوان یک شهروند در کاستن از اين هزينه به شهرداری شهرم کمک کنم شاید او نیز بتواند به مبلمان شهري، زيباسازي و گسترش فضاي سبز شهرم کمک بیشتری نماید. و به تجربه به من ثابت شد اين امر نيز با کاستن از حجم زباله توليدي، تفکيک از مبدا و آموزش امکانپذير است.

من اگر انتظار زیستن در شهر زیبا و  پاک را دارم، اگر هر روز تابلوی زیبایی از شهری که آرزوی زیستن و نفس کشیدن فرزندام در آن را در ذهن تداعی می کنم  باید به عنوان یک شهروند گوشه ای از این تابلو زیبا  را نقش بزنم ،باید به فرزندان خود و حتی شهرم یاد بدهم «برای بهتر شدن محیط زیستشان چه می توانند بکنند؟».

تلاش کنم براي مديريت زباله هاي توليدي  که يکي از گام هاي سبزي است که همه ما بايد به صورت جدي برداريم.

بسیار شنیده ام که می گویند پاسداری از محیط زیست و طبیعت کار نهادهای دولتی است بله من نیز می دانم ولی تصمیم دارم نهادهای دولتی را با کارهای هر چند کوچک کمک کنم چون می دانم کمک به نهادهای دولتی در حفظ محیط زیست یعنی حفظ سلامت خود و فرزندانم

ولی از کجا باید شروع کرد؟/

خوب می دانم که آینده به دست کودکان و آموزش کودک به دست من مادر است و این مهم است که من رفتارهای اجتماعی صحیح را به کودک آموزش دهم و مهم است که تغییر در رفتار و عادات خود داشته باشم تا بتوان آن را به فرزندان و حتی به جامعه ام انتقال دهم ،نجات طبیعت به تغییر فکر من وابسته است و تغییر فکر من به تغییر رفتارم می انجامد و هر کس با هر سن و هر جایگاه اجتماعی به خوبی می تواند برای بهتر نفس کشیدن محیط زیست قدمی بردارد حتی به اندازه خاموش کردن یک لامپ اضافی در خانه ،حتی به اندازه استفاده نکردن یک مسیر کوتاه از ماشین در طول روز ،حتی به اندازه خاموش کردن کولر یا بخاری برای ساعتی کوتاه در طول روز ،حتی با روشن نکردن آتشی کوچک برای سرگرمی در دل طبیعت،حتی با استفاده کمتر از مواد شوینده ،حتی در کاشتن گلی در گلدان و و و ......

و حال من دقیقا از روزی بهتر شد که رفتار خود مشروط به رفتار و حتی دیدگاه و قضاوت  دیگران نکردم،من نگفتم چرا من باید رعایت کنم اما همسایه من نه،من بسته به تفکر خود گام های کوچکی برداشتم تا شاید روزی ببینم دیگری نیز همقدم با من شده است و چه لذتی از این بالاتر است :

گام اول

*جلوگیری از آلودگی هوا

حق من و میلیاردها انسان دیگر که بر روی کره زمین نفس می کشند این است که هوای سالم و پاک استشمام کنند و عوامل متعدد در این آلودگی هوا نقش دارند از کارخانه ها ،ماشین ها ،اداره ها تا شهروندان

اما من نقش خود را بررسی می کنم و قدم هایی که برداشته ام را ذکر می کنم:

*استفاده از روشنایی روز به جای چراغ

*استفاده از لباس گرم و مناسب در زمستان و لباس خنک در تابستان

*کم کردن چراغ های روشن منزل در شب

طی مسیرهای کوتاه با پیاده در حالی که بیشتر مردم ما شیفته ماشین سواری هستند و متاسفانه چه بسیارند افرادی که به ساعت ها بی هدف با ماشین در کوچه و خیابان پرسه می زنند.

استفاده صحیح از وسایل الکترونیکی در خانه

کم کردن وسایل برقی غیر ضروری در خانه

کاهش بار یخچال و فریز با مصرف غذاهای تازه

پرهیز از  آتش افروزهای مکرر به بهانه های مختلف

آموزش و منع استفاده از ترقه و فشفشه و ... به فرزندانم

پرهیز از استفاده از شومینه های هیزم سوز

کاشت درخت و گل و گیاه در حیاط خانه هر چند کم.

گام دوم

*آلودگی آب:

من باید به آب احترام بگذارم، باید الگوی مصرف خود را در مصرف آب تغییر بدهم ،باید آب دریا و دریاچه ها را آلوده نکنم،

کاری که من برای جلوگیری از آلودگی آب می توانم انجام بدهم چیست ؟

من به عنوان یک شهروند باید تمام تلاش خود را بکنم تا تولید فاضلاب را حداقل برسانم و از ورود  مواد شیمیایی و صنعتی به آب ها سطحی و زیرزمینی جلوگیری کنم

اولین چیزی که من باید رعایت کنم تولید کمتر فاضلاب و البته دفع صحیح آن است چرا که این آلودگی به تمام آب های جاری و حتی زیرزمینی شهر و سرزمینم گسترش می یابد. خیلی از آن زمان که ما شاهد آب های تمیز در رودخانه ها بودیم نگذشته است آن روزها از آب رودخانه ها حتی برای آشامیدن نیز استفاده می شد اما باعث تاسف است که امروز شاهد آلودگی بیش از حد آب رودخانه ها هستیم و متاسفانه فاضلاب های خانگی سهم مهمی در آلودگی آبها دارند بسیاری از کارهای که ما به عنوان رعایت بهداشت در زندگی روزمره انجام می دهیم دقیقا کارهای است که بهداشت آب و البته بهداشت خود را به خطر می اندازیم .باید اندیشید آیا کارهایی که ما به عنوان رعایت بهداشت انجام می دهیم واقعا به بهداشت و  سلامت محیط زیست مان کمک کرده است یا نه؟ یکی از آنها استفاده از همین مواد شوینده متنوع و رنگارنگ است که متاسفانه ندانسته روز به روز نیز استفاده غیر اصولی  از آن بیشتر و بیشتر می شود و هر روز به بهداشت و سلامت خود و مردم زیان می رسانیم.

اگر من هر روز در استفاده از مواد شوینده دقت کنم به هر میزانی که کمتر استفاده کنم مسلما به همان اندازه به حفظ محیط زیست کمک کرده ام.

یکی دیگر از راه های آلوده شدن آب استفاده از سموم و حشره کش ها است خیلی تاسف انگیز است که من خود با عدم رعایت بهداشت و ریختن زباله بر روی زمین باعث گرد آمدن مورچه و حشرات در محیط زندگی خود می شوم و بعد می خواهم با استفاده از حشره کش  این حشرات را نابود و  بهداشت را رعایت کنیم!؟

اگر من بدانم که هر چه من آب را آلوده تر کنم این آلودگی نهایتا بوسیله گیاهان و حتی آبزیانی که برای مصرف غذا از آن ها استفاده می کنم به زندگی من برمی گردد شاید دقت بیشتری می کردم. بله من از میوه  و سبزی هایی استفاده می کنم که با آبی که خود آلوده کرده ام آبیاری شده است.

گام سوم:

3-آلودگی خاک:

و اما مهمترین جزء محیط زیست خاک است ؛همان خاک که از او روئیدم و ب روری آن نفس می کشیم و به آن بازمی گردیم و  من همت بسته ام به پاکی آن

بیشترین آسیبی که ما به خاک می رسانیم تولید انبوه زباله هایی است که بدون مدیریت هر  روز با افتخار بیشتر و شکیل تر تولیدش می کنیم و شاید برخی مواقع به خود می بالیم که امروز پلاستیک پسماند خانه ام شامل پسماندهای شکیل تر و رنگاررنگ تر است!

و حق خاک  بر من این است که برای جلوگیری از آلودگی خاک ،زباله های پلاستیکی و صنعتی تولید نکنم.ازاستفاده  ظروف و لیوان های یکبار مصرف بپرهیزم که علاوه بر اینکه می توانند بر سلامت ما تاثیر بگذارند تاثیری جبران ناپذیر بر محیط زیست دارند.

من به عنوان یک خانم خانه دار می توانم از کیسه های پارچه ای برای خرید روزانه خود استفاده کنم تا مجبور نشوم هر روز از چندین کیسه  پلاستیکی استفاده کنم.

من باید یاد بگیرم از محصولات تازه استفاده کنم تا بدینوسیله از تولید مواد پلاستیکی و بسته بندی های اضافی جلوگیری نمایم.

 باید ابتدا  خودم یاد بگیرم تا کودکم نیز یاد بگیرد و کودکان سرزمین نیز که از اکنون در خواست مواد و خوراکی های طبیعی و ارگانیک را داشته باشند شاید امروز درخواست زیادی باشد ولی مطمنا اگر ما درخواست کنیم ،تولید کنندها نیز به فکر تولید این مواد می افتند.

باید به کودکم یاد دهم که چگونه با استفاده صحیح از کتاب و دفتر و لوازم تحریرش علاوه بر اینکه به اقتصاد خانواده کمک می کند چه کمک بزرگی به محیط زیست می کند و چه لذتی برای او دارد وقتی می فهمد که اگر درست استفاده کند درختی کمتر قطع می گردد.

باید به کودک بیاموزم که دوستدار حیوانات باشد تا آسیبی به آنها نرساند و چه شاد است کودک من وقتی که به پرنده ای غذا می دهد و حتی به گربه کوچه مهربانی می کند.

باید یاد بگیرم و یاد بدهم که  زباله کمتر تولید کنیم و زباله های بازیافت پذیر را تفکیک کنم باید کم کم یاد بگیرم حتی از زباله های تر نیز استفاده کنم.  

خلاصه اینکه برای حفظ محیط زیست و کمک به پاکیزگی هوا، آب و خاک باید از خود شروع کنم. از خود شروع کنم و به دیگران انتقال  بدهم باید ابتدا به خود و شعور خود احترام بگذارم باید الگوهای مصرف خود را تغییر بدهم باید یاد بگیرم گاهی کتاب الکترونیکی بخوانم ،باید یاد بگیرم بر سر سفره خود نوشابه نگذارم ،باید یاد بگیرم لقمه صبحانه فرزندم را در ظروف یک بار مصرف نگذارم،باید یاد بگیرم گاهی به جای خرید اسباب بازی های پلاستیکی برای فرزندم با مواد بازیافتی اسباب بازی بسازم ،باید درخت بکارم از درختان شهرم حفاظت کنم ،باید هر سال برای تولد فرزندم درختی بکارم در شهر،باید به دیگران نهال اهدا کنم،باید فرهنگ استفاده از کاغذ و حتی دستمال کاغذی را عوض کنم،باید یاد بگیرم برای یاداشت های کوتاه تر از کاغذ کوچک تر استفاده کنم ،باید از دو طرف کاغذ استفاده کنم ،باید از سررفت منبع آب همسایه بی خیال نباشم،باید لامپ های غیرضروری را خاموش،کنم،باید فاضلاب منزل خود را اصولی دفع کنم ،باید از آفت کش ها استفاده نکنم ،باید با حیوانات و طبیعت مهربان باشم و مهربان بمانم .باید قدردان مجموعه شهرداری شهرم و هرآن کس که برای پاکیزگی شهرم قدمی بر میدارد تا من و فرزندانم نفسی تازه استشمام کنیم باشم.

Average :  5.00 |  Submitted :  1

Tags

    5.7.2.0
    V5.7.2.0